cbg-tulsio.jpg

Co je HHC a proč o něm zatím nemůžeme zodpovědět všechny otázky

Aktualizováno 31.7.2024

Obliba HHC začala růst až v nedávné době, kdy ho část odborníků začala označovat jako alternativu THC. Sloučenina HHC patří mezi další látky, které při konzumaci konopí vstřebáváme už tisíce let, a přitom o nich víme poměrně málo. I když jeho první syntéza proběhla už v roce 1944, existuje zatím nízké množství výzkumů jeho projevů.

Co je HHC?

Sloučenina HHC patří mezi další látky, které při konzumaci konopí vstřebáváme už tisíce let, a přitom o nich víme poměrně málo. I když jeho první syntéza proběhla už v roce 1944, existuje zatím nízké množství výzkumů jeho projevů. Obliba HHC začala růst až v nedávné době, kdy ho část odborníků začala označovat jako alternativu THC.

Zkoumání účinků HHC je zatím mladá disciplína

Jak už jsme zmínili v úvodu –⁠ odborníci zatím neprovedli dostatečné množství studií HHC. Tato látka tak stále vzbuzuje mnoho otázek a názory na její vliv se liší. Proto k jeho konzumaci přistupujte obezřetně a pečlivě pozorujte, jak účinkuje na váš organismus. Nezapomeňte, že jeho dávkování stále není lékařsky dané. Nenechte se tedy za každou cenu ovlivnit dávkováním vypsaným prodejci.

Hexahydrokanabinol se vyrábí laboratorně

HHC v roce 1944 poprvé syntetizoval americký Roger Adams. Tuto sloučeninu vytvořil hydrogenací – přidáním molekul vodíku k delta-9-THC. Tehdy ještě přímo z rostliny cannabis sativa.

Ale HHC, které dnes distribuují obchody, se z něj nevyrábí. Protože výrobci ze zákona nemohou pracovat s rostlinami s vysokým obsahem THC, získávají ho laboratorně z přírodních kanabinoidů nebo z konopných extraktů.

Neexistují žádné konopné odrůdy bohaté na HHC. Proto ho nelze vyrobit čistě ze semen a květů technického konopí, ale pouze částečně syntetickou cestou.

Jak se HHC vyrábí v současnosti

Při procesu hydrogenace se mixují konopné extrakty bohaté na kanabinoidy a další složky s vodíkovým plynem pod tlakem. Vodík pak přirozeně rozkládá dvojné uhlíkové vazby v kanabinoidech, čímž vzniká sytý, tmavě zlatavý olej známý jako HCO (hydrogenovaný konopný olej). V závislosti na tom, zda byl konopný extrakt použitý na začátku procesu dekarboxylován, nebo ne, vzniká při výrobě HCO látka bohatá buď na kyselinu hexahydrokanabinolovou (HHCA), nebo na HHC. Postupy výrobců se však liší a často je drží v tajnosti. Proto je důležité, abyste si uvědomili, že HCO obsahuje dva typy HHC:

  • 9R HHC se přirozeně váže na kanabinoidní receptory
  • 9S HHC kvůli své zvláštní chemické struktuře nemá vysokou afinitu k receptorům CB1 nebo CB2.

Poměr 9R a 9S HHC v maloobchodních produktech, jako jsou například gumové bonbóny nebo vape cartridge, se liší a může výrazně ovlivnit účinnost produktu. Proto je v těchto případech těžké stanovit doporučenou dávku. 

Jak HHC účinkuje na člověka

O jeho účincích zatím mezi vědeckou komunitou nepanuje shoda. HHC se váže na endokanabinoidní systém obdobně jako THC a tělo na něj i podobně reaguje. Část výzkumníků se proto obává možných podobností u vedlejších účinků HHC.

Studie provedené na lidech hlásí převážně pozitivní zkušenosti. Jeho blahodárný vliv je zatím nejvíce pravděpodobný při tlumení bolesti a zkvalitňování spánku. 

Další účinky: 

  • zvýšená euforie, zkvalitnění duševního rozpoložení
  • tvorba dopaminu v těle
  • pomoc při nechutenství a u jednotlivců s poruchou příjmu potravy
  • zvýšený smyslový prožitek
  • stimulace mozku a zmírňování únavy
  • uvolnění

Vedlejší účinky HHC jsou podobné jako u THC

Konzumace HHC může mít obdobný dopad jako užívání známějšího tetrahydrokanabinolu. Může vést k:

  • intoxikaci
  • malátnosti
  • úzkosti
  • suchu v ústech
  • hladu

Jaké jsou další podobnosti HHC s THC

Z hlediska chemické struktury jsou si THC a HHC velmi podobné. Jediný významný rozdíl mezi nimi je ten, že HHC má hydrogenované uhlíky, další uhlíkovou vazbu a esterový atom.

Zajímavost: 

Podle společnosti Boston Hemp Inc, maloobchodního prodejce z Massachusetts, který prodává produkty CBD, delta-8-THC a HHC, jsou díky těmto drobným molekulárním rozdílům HHC mnohem stabilnější sloučeninou než THC. Také tvrdí, že výrobky HHC mohou být méně náchylné k degradaci vlivem tepla a světla, což by mohlo zvýšit jejich trvanlivost.

Proto by ho podle odborníků teoreticky mohlo jít déle uchovávat. 

Strukturní podobnost HHC s THC pravděpodobně umožňuje, aby se tato sloučenina vázala na receptory CB1 i CB2, a možná také proto má podobné účinky jako THC.

Spotřebitelé i vědci pozorují, že HHC vyvolává méně silné psychoaktivní účinky než běžné delta-9 THC.

Jinými slovy:

HHC může mít na tělo a mysl účinky podobné THC. HHC je ovšem méně účinné než delta-8 THC. Samotné delta-8 THC je obecně považováno za přibližně o polovinu účinnější než standardní delta-9 THC.

 

HHC květy jsou pouze mýtus

Neexistují žádné HHC odrůdy konopí. Nejedná se ani o přírodně vypěstované rostliny. HHC se do květů pouze přidává namáčením do HHC oleje. Nejčastější HHC produkty jsou proto ve formách cartridge a edibles. V nabídkách obchodů můžeme vidět také produkty jako HHC pera na kouření či gumové medvídky.

Je HHC legální? Prokáže ho test na drogy?

HHC stále není legální pro rekreační užívání.

Některé státy na něj pohlíží jako na kanabinoid podobný THC, proto by mohlo být kvalifikováno obdobně.

Protože nepřesahuje obsah 1 % THC  v Česku, stále se však spíše jedná o produkty spadající do kategorie technického konopí. 

V HHC se nenachází THC, na které se testy primárně zaměřují. Proto přítomnost HHC v organismu nemohou prokázat.

Doporučení na konec

Věřte pouze známým prodejcům. Doporučujeme vám nechat si vysvětlit, jak jejich HHC funguje a jak ho vyrábí. Touto či dalšími cestami se snažte si prověřovat výrobce a prodejce HHC. Pokud narazíte na dobrého distributora, dokáže vám vhodně odpovědět a poradit.

Jestli nezískáte dostatek informací a přesto se rozhodnete HHC použít, konzumujte tyto produkty jen na vlastní nebezpečí. V takovém případě rozhodně nesedejte za volant a chovejte se zodpovědně. Zejména chceme zdůraznit, abyste se snažili pozorovat, co s vámi HHC dělá.

Odborná literatura o HHC, kterou doporučujeme:

  • Russo, F., Vandelli, M.A., Biagini, G., Schmid, M., Luongo, L., Perrone, M., Ricciardi, F., Maione, S., Laganà, A., Capriotti, A.L. and Gallo, A., 2023. The semisynthetic cannabinoid Hexahydrocannabinol (HHC).
  • Ujváry, I., 2023. Hexahydrocannabinol and closely related semi‐synthetic cannabinoids: A comprehensive review. Drug Testing and Analysis.
  • Jeong, M., Lee, S., Seo, C., Kwon, E., Rho, S., Cho, M., Kim, M.Y., Lee, W., Lee, Y.S. and Hong, J., 2023. Chemical transformation of cannabidiol into psychotropic cannabinoids under acidic reaction conditions: identification of transformed products by GC–MS. Journal of Food and Drug Analysis, 31(1), p.165.
  • Smith, E.R., 2023. The Qualitative and Quantitative Analysis of Cannabinoid Containing E-Liquids.
  • Smith, E.R., 2023. The Qualitative and Quantitative Analysis of Cannabinoid Containing E-Liquids.
  • Casati, S., Rota, P., Bergamaschi, R.F., Palmisano, E., La Rocca, P., Ravelli, A., Angeli, I., Minoli, M., Roda, G. and Orioli, M., 2022. Hexahydrocannabinol on the light cannabis market: the latest “new” entry. Cannabis and cannabinoid research.

 

Oliver Marihuánek

Že mé jméno nezní opravdově? Ano, máte pravdu :D Stydím se kvůli svému dennímu povolání, kde by mou lásku ke konopí šéf asi nepochopil :) Na Tulsio píši pod maskou jako Batman. Zaměřuji se hlavně na growing, užívání bazalky a konopnou kulturu.

Dále by vás mohlo zajímat

THC vs. CBD: V čem se tyto konopné látky podobají a liší