Vydrží THC déle v moči, nebo v krvi?

Aktualizováno 30.3.2024

    THC (tetrahydrokanabinol) je hlavní psychoaktivní složkou marihuany a je možné jej detekovat v různých částech lidského těla. Nejčastěji se přítomnost THC testuje ze vzorku moči, neboť právě v ní je detekovatelné zpravidla déle než v krvi. Existuje však i mnoho dalších laboratorních testů, které k detekci THC využívají i jiných vzorků.

    Moč

    Testy odhalující přítomnost THC v moči jsou nejběžnější formou testování, protože jsou rychlé, levné a poměrně spolehlivé. Testy nedetekují samotné THC, ale jeho metabolit THC-COOH, který je ukazatelem toho, že tělo THC zpracovávalo. Tímto způsobem je možné odhalit přítomnost THC-COOH několik dní až týdnů po posledním užití marihuany

    Sliny

    Testy na THC ze slin jsou stále populárnější, protože jsou neinvazivní a rychlé. Jsou běžně využívané při silničních kontrolách, pokud však vyjdou pozitivně, je vhodné provést také krevní testy (nebo testy z moči), které výsledky potvrdí. THC je ve slinách detekovatelné několik hodin až dní po posledním užití. Citlivost těchto testů však může být nižší než u testů pro moč nebo krev.

    Krev

    Krevní testy jsou méně běžné, ale poskytují přesnější informace o aktuálním stavu intoxikace. Podobně jako testy moči jsou schopné rozlišit přítomnost THC nebo jeho nepsychoaktivních metabolitů a tím rozlišit, zda je testovaná osoba akutně intoxikována, nebo marihuanu užila v předchozích několika dnech či týdnech. THC a jeho metabolity jsou v krvi detekovatelné několik hodin až dní po posledním užití.
     

    Vlasy

    Testy na THC ve vlasech se využívají jen velmi výjimečně, neboť jsou dražší a náročnější. Přítomnost THC však detekují až několik měsíců po posledním užití. Tyto testy se využívají především v situacích, kdy je potřeba odhalit dlouhodobou historii užívání drog (například při soudním řízení).
     

    THC se drží i v mateřském mléce

    Kromě moči, krve, slin a vlasů lze THC laboratorně odhalit také v jiných tělesných tekutinách a tkáních, jako jsou například tukové buňky, nehty, mozkomíšní mok, plodová voda, nebo mateřské mléko. Tyto testy se používají jen v ojedinělých případech.

    Časová rozmezí uvedená u jednotlivých typů testování jsou pouze orientační a přesná doba detekce THC v těle závisí na mnoha faktorech. Řadí se k nim například frekvence a množství užívání marihuany, individuální fungování metabolismu, tělesná hmotnost, procento tuku v těle, míra hydratace a samozřejmě citlivost konkrétních testů.
     

    Dále by vás mohlo zajímat

    THC vs. CBD: V čem se tyto konopné látky podobají a liší