Co je anandamid a jak prospívá zdraví?
1×
- 0:00
- 0:00
Pravděpodobně každý v životě zažil silné emoce podobné euforii. Tedy neuvěřitelný pocit buď radosti, hrdosti na sebe nebo lásky k celému světu. A vězte tomu, že tento pocit pochází z anandamidu - alespoň tedy z fyziologického a chemického hlediska. A právě o látce anandamid bude řeč na následujících řádcích.
Kdy a jak se přišlo na existenci anandamidu?
Koncem 80. let minulého století byly v mozku objeveny receptory s hlavní psychoaktivní složkou konopí, tedy THC. Z dřívější praxe bylo známo, že THC se v těle přirozeně nevyskytuje, a tak existence těchto receptorů v lidském mozku vědce zmátla. O několik měsíců později nicméně byla záhada vyřešena - v mozku byl totiž objeven arachidonylethanolamid, později nazvaný anandamid. Anandamidy jsou skutečně kanabinoidy, které se vyrábí přímo v našem těle!
Tato sloučenina se navíc nachází i v jiných orgánech lidí i několika zvířat. Poprvé izolována pak byla v roce 1992 na Katedře chemie přírodních látek Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Objev má ale i českou stopu. Objevil jej totiž Lumír O. Hanuš, neznámější osobnost konopné léčby v Čechách se svým kolegou Williamem Devanem.
Co je to anandamid?
Anandamid je neurotransmiter produkovaný mozkem, který se váže na kanabinoidní receptory CB1. Je syntetizován v těch oblastech mozku, které jsou zodpovědné za paměť, kritické myšlení a pohyb. Jde tudíž o neuroregulátor, který hraje roli v mechanismech bolesti, deprese, chuti k jídlu, paměti či se dotýká i reprodukčních funkcí.
Anandamidy jsou často označován jakožto „molekuly blaženosti“. A skutečně to tak může působit, neboť všechny naše emoce a pocity nejsou ničím jiným než výsledkem různých biochemických procesů v těle.
Jaké účinky má anandamid?
Anandamid je schopen navodit nejen pocity štěstí a snižovat stres, ale má i mnoho dalších pro lidský organismus prospěšných vlastností. Anandamid funkce hrají důležitou roli při regulaci bolesti, produkci oxytocinu či dokonce při chuti k jídlu a plodnosti. Zabraňuje také množení rakovinotvorných buněk.
Anandamidy mají tudíž prokazatelně protiúzkostné a antidepresivní vlastnosti. Bohužel anandamid, stejně jako všechny ostatní neurotransmitery, je křehký a rychle se v těle ničí, takže nedokáže způsobit neustálý stav euforie.
Jak souvisí anandamid s konopím a pamětí?
Doktor Gary Wenk je předním odborníkem na chronické záněty mozku a Alzheimerovu chorobu. Po léta zkoumal, zdali kouření konopí může zabránit ztrátě paměti způsobené stárnutím a Alzheimerovou chorobou. Překvapilo ho, když se dozvěděl, že konopí dokáže díky svým složkám chránit před ztrátou paměti, ke které dochází s věkem. A jak jsme si na začátku řekli, tak anandamid a THC jsou prakticky to samé.
Podle Dr. Wenka tedy vysoký počet anandamidových receptorů ukazuje na důležitost neurotransmiterů při regulaci mozkové aktivity. Zjistil, že stimulace mozkových kanabinoidních receptorů skutečně zvládá chránit mozek před ztrátou paměti.
Studie o anandamidu:
- https://www.olomouc.cz/kdo-je-kdo/Hanus-Lumir-35803
- https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/anandamide
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6460372/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6009078/
- https://www.med.muni.cz/en/research-and-development/research-and-development/publishing/publikace-lf-mu/407237
- https://www.nature.com/articles/4401284